graphic-1

Drewno do sauny

Drewno do sauny

Projektując saunę, a zwłaszcza jej wygląd, jednym z najważniejszych elementów jest dobór odpowiedniego gatunku drewna; w zależności od stylu, w jakim chciałbyś mieć saunę, wybierzemy odpowiedni gatunek. Nie bez znaczenia jest też aromat, który poszczególne gatunki wydobywają! Sauna tradycyjna? Najprawdopodobniej wybór padnie na świerk skandynawski ułożony pionowo. Sauna nowoczesna? Dobrym wyborem jest szeroki profil abachi z zakrytymi piórami lub nawet bardzo szerokie, gładkie panele ułożone poziomo!
Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej wykorzystywanych gatunków drewna do budowy sauny.
Pełną ofertę znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym.

Sprawdź jak stworzyć własną saunę krok po kroku!

Sauna krok po kroku
Odwiedź nasz sklep internetowy

Świerk skandynawski

Świerk skandynawski, ze względu na swoją cenę do jakości jest najbardziej popularnym gatunkiem drewna na boazerię, szczególnie w saunach prywatnych, saunach domowych. Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę, żeby to naprawdę był świerk skandynawski przygotowany pod użycie dla sauny!
Świerk skandynawski do sauny zawiera widoczne, młode sęczki.  Świerk skandynawski nie posiada zapachu.

Boazeria abachi

Bardzo często przy tworzeniu saun w bardziej nowoczesnym stylu wykorzystuje się boazerię z abachi. Ta bezsęczna, bardzo delikatnie „chropowata”, jednolita ubarwieniem, (możliwość użycia szerszego profilu) ułożona poziomo boazeria wraz z ławami abachi z pełnymi maskownicami robi bardzo pozytywne wrażenie. Aromat wydobywający się z tego materiału dopełni cały efekt!

Abachi może być używane do saun publicznych lub też po prostu często używanych.
Boazeria abachi również występuje w odmianie thermo-abachi.

Osika

Osika stosowana jest jako zamiennik abachi. Jest jaśniejsza, bardziej gładka (brak delikatnej „chropowatości”) jednakże również tak jak abachi nie posiada sęków i dużych przebarwień.
Aromat jest delikatniejszy niż w abachi.
W przypadku dylematu osika vs abachi zdecydowanie zalecamy abachi, zwłaszcza, że ceny tego gatunku są wręcz identyczne.

Boazeria jodła kanadyjska lub inaczej hemlock

Stosowany jako zamiennik dla cedru kanadyjskiego. Paleta barw jest mniejsza, co sprawia, że łatwiej jest wykonać saunę o ujednoliconym zabarwieniu, jednak nie zapewnia już tak intensywnego aromatu.

Panele ławkowe

Panele ławkowe w saunie powinny charakteryzować się znacznie wolniejszym nagrzewaniem materiału, trwałością, łatwością czyszczenia oraz zapewnić możliwość komfortowego położenia się na nim w trakcie kąpieli w saunie. Takie właściwości wraz z charakterystycznym aromatem zapewnia afrykańskie, tzw. „zimne drewno” abachi.
W naszej ofercie znajdą Państwo również abachi w ciemnej formie, tzw. „termo-abachi”, co daje bardzo duże możliwości przy projektowaniu swojej własnej, indywidualnej sauny.

Boazeria cedr kanadyjski

Najwyższa półka. Król boazerii, godny najbardziej ekskluzywnych saun, o niezwykłej trwałości oraz aromacie. Dla najbardziej wymagających klientów. Bardzo charakterystyczną cechą cedru kanadyjskiego jest niebywale różnorodna paleta kolorów. Przy jednej dostawie różnorodność barw tego materiału może bardzo znaczna – od jasnoróżowej, przechodząca do ciemnego brązu – w skrajnym przypadku na jednej listwie! W przypadku chęci ujednolicenia barwy należy zamówić min. 50% materiału więcej niż potrzebne to jest do wykonania planowanej sauny.
Dostępne różne szerokości profilu.
Zapach: intensywny, charakterystyczny aromat